Teorie sportovního tréninku – různé typy mikrocyklů a jejich řazení

Mikrocyklus je jedním z nejstěžejnějších pojmů sportovního tréninku. V podstatě každý, kdo pravidelně cvičí, jej absolvuje, možná aniž by o tom měl vůbec tušení. Jenže jen málokdo se pozastaví a zamyslí se nad jeho obsahem. O co konkrétně jde, proč je důležité plánovat a jaké druhy mikrocyklů existují? To si rozebereme v následujících řádcích.
trenér ženy

Druhy mikrocyklů

Mikrocyklus je zpravidla týdenní plán cvičení. Během roku se jich tedy vystřídá 52. Základními typy jsou:
·         zahajovací – nízká zátěž – adaptace organismu na budoucí zatížení
·         rozvíjející – velká zátěž – všeobecný rozvoj
·         stabilizující – udržuje úroveň – specifické zatížení střední zátěží
·         kontrolní – krátká kontrola výkonnosti, před vrcholem sezony, malá zátěž
·         zaměřovací – krátká, „ladění formy“, malá zátěž
·         závodní – střední zátěž, závod, soutěž…
·         regenerační – delší, minimální zátěž, obnova sil
Pokud to myslíte s tréninkem vážně, měli byste umět svůj trénink rozfázovat. Pokud vaším cílem není soutěžit, můžete bez otálení začít zahajovací fází. Pokud děláte sport, musíte se přizpůsobit průběhu sezony. Přiblížíme si to na příkladu fotbalu.
volejbalový tým

Poskládání jednotlivých mikrocyklů do konceptu fotbalové sezony

Zahajovací fáze zpravidla začíná na začátku července, zhruba měsíc až dva před prvním zápasem sezony. Týdenní nízká zátěž v tréninku tělo připraví po předešlé regeneraci po sezoně minulé. Následují 2-3 mikrocykly rozvíjející, s vysokou intenzitou a všeobecným zaměřením (fyzička, práce s míčem, přípravná utkání). Většinou alespoň jeden mikrocyklus obsahuje dvoufázové tréninky (ráno běh, odpoledne s míčem). Během samotné podzimní části sezóny (cca 12-16 mikrocyklů) se již nezaměřujeme primárně na kondici, ale rozvoj specifických dovedností, taktiku. Vyšší zátěž bývá spojena s prací s balonem. Po posledním soutěžním kole nastává čas pro 1-2 mikrocykly regenerační s minimální zátěží. Celý tento postup se praktikuje i pro jarní polovinu sezony.
Dodržením principu návaznosti jednotlivých fází docílíte perfektního vyladění formy. Zároveň různorodý trénink pomáhá odbourávat stereotyp a pokud pro jednotlivé tréninkové jednotky, z nichž se daný cyklus skládá, dokážete nalézt více metod, odmění se vám takový přístup značným progresem.