Myslete na budoucnost svých dětí!

S velkou jistotou lze říci, že nikdo z nás mladších ročníků nebude mít již žádný důchod. Samozřejmě stát se může cokoli. Co tedy ale budou dělat pak naše děti? Myslete na ně a zamyslete se nad tím, zda by nebylo třeba rozumné zajistit i pro vaše děti tak zvané doplňkové penzijní spoření, kde budou mít vaše děti schované peníze na důchod.
pokladnička s kytkama
V České republice začalo být toto spoření velmi oblíbenou variantou spoření pro děti. Podle dostupných zdrojů bylo za rok 2016, tedy za první rok vypuštění tohoto produktu na trh, uzavřeno celkem přes dvanáct tisíc smluv. Za první čtvrtletí letošního roku bylo pak uzavřeno kolem šestnácti tisíc takových smluv. Průměrný věk dětí, pro které se zakládá tato varianta penzijního připojištění, je osm let.

Těmto dětem bude umožněno při dosažení plnoletosti vybrat si jednu třetinu naspořených financí. To však pouze v případě, že v momentě, kdy jim je 18 let, existuje tato smlouva již 10 let. Všechno v rámci tohoto výběru je velmi nevýhodné, takže se tato varianta nedoporučuje, protože takový člověk přijde o poměrně velkou část finančního příspěvku od státu a celkově jde tento výběr proti dlouhodobému konceptu tohoto připojištění. Nemělo by tedy být na tento druh pojištění hleděno jako na spoření na školné či nové bydlení pro plnoletého člověka, ale opravdu jako na peníze, které nám usnadní život v penzi.
zoufalá stařenka
V tuto chvíli je však ve hře, že odebrání poměrné části příspěvku při výběru té dané jedné třetiny v osmnácti letech pojištěného, nebude existovat. Zákonodárci údajně připravují novelu, na kterou však mají dost času, vzhledem k tomu, že produkt existuje jeden rok. Zbývá jim tedy ještě dalších devět let na další úpravy, a tak se dá očekávat, že na slibovanou změnu vůbec nedojde a namísto toho dojde spíše na další znevýhodnění výběr. Ale to je již otázkou budoucnosti.
miminko v čepici
V každém případě uvidíme a budeme na důchody našich dětí určitě již nyní myslet.