Kam se sutinami z vaší stavby

Máte v úmyslu stavět nebo rekonstruovat objekt, který bude vyžadovat větší stavební zásah? Měli byste rozmýšlet nejen o druhu a množství materiálu a použité technologii, ale i o jeho dopravě a odvozu stavební suti.
demolice domu.jpg


Recyklace sutin


Zní to možná podivně, ale sutiny lze recyklovat a vyrábět z nich dokonce materiál pro zásyp při zpevňování terénů podél silnic a dalších pozemních staveb, případně jej využít jako podkladovou vrstvu při výstavbě a rekonstrukci dálnic. Stačí jej odvézt do některého recyklačního střediska, podmínkou je pouze, aby šlo o stavební materiál zbavený zeminy. Před samotnou rekonstrukcí se tedy vyplatí zajistit formou dohody oboustranný zájem a sutiny odhazovat do přistaveného kontejneru (bikranu) a neskladovat je přímo na zemi.
stavební stroje.jpg


Pozor na vysoké pokuty za černou skládku


Odvoz suti a stavebního odpadu byste měli svěřit odborné firmě už z toho důvodu, že lze vyřešit odvoz velmi výhodně v rámci jednoho smluvního ujednání. Jestliže rekonstruujete byt, dům, měníte střešní krytinu, střešní latě, bouráte zdivo, staré cihly apod., a nahrazujete tyto prvky novými, firma je většinou ochotná zajistit závoz nového materiálu a odvoz starého. To se týká i písku, maltových směsí, štěrku, škváry, zeminy apod.

Vychází to někdy dokonce levněji, než odvoz na vlastní pěst přívěsným vozíkem, zvláště u většího objemu sutin. Jestliže se však tohoto problému chcete ujmout sami, pamatujte na výsypky na vyhrazených místech. Pokud nepotřebný materiál vysypete kdekoli jinde, stačí, aby si vás někdo všiml, vyfotil si vás včetně registrační značky vozu, a máte problém. A nemusí to být ani ekologický aktivista, stačí docela obyčejný závistivý chlapík, co si rád smlsne na cizím neštěstí. Samotný výraz „černá skládka“ sice naše legislativa nezná, ale pracuje s pojmy ohrožení životního prostředí únikem nebezpečných látek do půdy a ovzduší a s narušením tamního ekosystému.  Pak vás nemine pokuta do 50 tisíc korun.