Každá doba je zlá

Náš životní standard je poměrně hodně vysoký. Ano, jsou lidé, kteří žijí bez domova nebo v azylových domech a je třeba s těmito sociálními situacemi intenzívně pracovat, ale z celkového hlediska si opravdu nežijeme zle. Respektive, nikdy dříve neměli lidé na růžích ustláno. Možná si vybavíte vzpomínky rodičů či prarodičů, jak v dobách normalizace nebylo v obchodech možné sehnat vložky, toaletní papír, ovoce, zeleninu a maso.

Člověk musel mít známé, aby nakoupil základní potřeby, protože fungoval podpultový prodej. A co teprve za války v době protektorátu, kdy fungoval přídělový systém a člověk se jen obtížně dostával k základním potravinám, jako byla mouka, luštěniny.

Toto dilema dnes řešit nemusíme. Stejně tak žijeme v dobách levných produktů. Díky různým kompozitním a syntetickým materiálům nemáme problém pořídit si levné oblečení, nábytek, nádobí. Samozřejmě, že kvalita je někdy sporná, ale máme k dispozici levnější alternativu, kterou naši nedávní předkové neměli.

Z toho vyplývá jediné. Totiž, že jsme zhýčkaní a špatně nakupujeme. Myslíte, že by se nevyplatilo trochu lépe plánovat nakupování? Jsme příliš zvyklí na to, že když se něco rozbije, hned se koupí nová věc, stejně tak, když nám dojde pečivo, koupíme ve večerce (předražené) další. Takto naši předkové neuvažovali.
 

Efektivnější nakupování

Co kdybyste zkusili:

  • Nakupovat jen to, co opravdu potřebujete.
  • Nakupovat více trvanlivé potraviny a méně potraviny s relativně krátkou záruční lhůtou, vzpomeňte si, kolik vyhazujete potravin po expiraci.
  • Než zajdete na velký nákup, zkuste zužitkovat zbytky v lednici, které by jinak skončily v koši.
  • Plánujte stravu několik dní dopředu.
  • Nakupování si nepleťte s kulturním zážitkem, kdy si dopřejete zároveň návštěvu kavárny nebo pizzerie, protože to co ušetříte, hned utratíte i s úroky.
  • Inspirujte se u seniorů, kteří svou slevovou mánií budí u mladších úsměv, ale musíte uznat, že díky tomu dokáží ušetřit opravdu mnoho peněz.