Více než polovina Čechů hodlá vánoční dárky nakupovat na internetu

Jste spíše člověk, který si váží tradic, a proto si potřebuje dírek prohlédnout, potěžkat, sám se přesvědčit, že není vadný nebo že to je přesně ten, který si představujete, nebo jste se nechali zlákat pohodlným nakupováním z domova přes internet?
vánoční ozdoby
Čím dál více lidí dává přednost právě tomuto druhu nakupování před přeplněnými obchodními centry – jak jste na tom vy? Je lepší si zajít do obchodu a věc nebo dárek vybrat ručně a neplatit navíc za to, že vám dárek dovezou, nebo si raději připlatíte za dovoz až domů, aniž byste se museli mačkat mezi upocenými těly jiných nakupujících v obchodním centru?

Skupina ČSOB zveřejnila svůj výzkum, podle kterého bylo osloveno na osm set lidí nejrůznějšího věku, profese nebo vzdělání, načež jim byly položeny následující otázky:

–          Chystáte se nakupovat on-line?
–          Jak jste nakupovali dárky na loňské vánoce?
–          Jak velkou částku běžně za dárky zaplatíte?

Výsledky průzkumu

Z tohoto průzkumu vyšlo najevo, že lidé platí stále častěji za to, aby jim firmy posílaly dárky až do domu, aby měli všechno bez práce. Nejčastější částka je do pěti tisíc korun, jedná se tedy většinou o menší zboží. Při oslovení respondenti rovněž vypověděli, že nakupují online jako poslední možnost, pokud požadovanou věc nenaleznou v obchodech, které se nacházejí v nejbližším větším městě.
vánoční čas
Avšak i tohle se mění, protože šedesát procent dotázaných odpovědělo, že online nakupování už je pro ně první možnost. Z výzkumu také vyplynulo, že až sedmdesát šest procent lidí hodlá vánoční dárky nakupovat převážně online. Loni tak učinilo jenom sedmdesát jedna procent lidí, jako první možnost bez toho, aniž by procházeli nejprve obchody a objednali jenom to, co nenaleznou, to bylo pouze padesát čtyři procent.

–          Statistikové předpovídají nevídaný nápor na největší firmy
Předpokládá se, že letošní nápor na internetové obchody přibližně týden před vánoci bude neúprosný a že jistě dojde ke zpoždění některých objednávek právě proto, že balírny a kurýři budou vytížení. Z online anket vyplývá, že až devadesát tři procent lidí, kteří mají doma připojení k internetu, budou dárky nakupovat online.

–          Češi se naučili nakupovat v zahraničí
Tuzemský trh je malý a Češi se naučili nakupovat také z obchodů, které mají domácí trh v zahraničí, a to nejčastěji na Amazon.com nebo eBayi.