V dnešní době využíváme telefony, tablety, počítače a mnoho dalších zajímavých a užitečných věcí běžně dostupných na trhu. Na vše máme tucet hesel a přístupových kódů, PINů a všech možných dalších pamatovaček. Před čím nás skutečně chrání, a co je automatickou součástí pořizovací ceny.
Jste-li pozorní, určitě jste si všimli, že při pořízení nového a moderního telefonu, který používá operační systém Android, jste museli zadat nebo si vytvořit google účet. Bez něj jste se nemohli do telefonu dostat. Samo sebou si každý řekne, že je to důležité pro ukládání fotografií, připojení k mapám kvůli navigací, zálohování dat a celkovému chodu telefonu.
Stejně tak, když si chceme stáhnout nějakou aplikaci z obchodu google play, vždy vyskočí okénko s upozorněním, že tato aplikace vyžaduje přístup k dalším soukromým věcem. Příliš se nad tím nepozastavujeme a souhlasíme, protože například zrovna nemáme čas číst podmínky užívání dotyčné aplikace, nebo to prostě nemáme před očima.
Telefon není zdaleka jediná věc, která nás nenápadně sleduje a shromažďuje informace o naší osobě. Podobně se chovají sociální sítě a e-shopy. Co o nás takové stránky mohou zjistit a čeho vlastně chtějí docílit, se podíváme v pár stručných bodech.
– Pokud používáte jíž zmíněný telefon s operačním systémem Android, skrze který máte vytvořený záznam historie Vaší polohy. Google potom přímo ví kdy a kde jste byli, kudy jste šli nebo dokonce, co jste navštívili. Tuto funkci sice můžete zakázat. Ne vždy ale záleží, zda jste zrovna připojení k internetu nebo zda máte zapnutou GPS. Záleží na tom, je-li v okolí dostatečný počet přístupových bodů Wi-Fi a buněk mobilní sítě.
– Dále Google zálohuje všechny výrazy, které jste přes něj vyhledávali. A zde se dostaneme také k výrazu „cookies“. Jedná se o mále záškodníky, které se uloží do Vašeho počítače a distributor reklamy podle nich pozná, o co jste měli nebo máte zájem. Potom se pokusí nenápadnou formou, hlavně prostřednictvím reklam, Vám „vnutit“ dotyčný výrobek. Reklamy tohoto typu Vás pronásledují všude.
Při prohlížení blogů, sledování filmů, či dokonce i při čtení zpráv. V tomhle případě se jde bránit. Mnohé reklamy lze zakázat pomocí AdBlocku nebo zakázáním ukládání cookies (při návštěvě stránek mnohdy vyskočí přímý dotaz, zda povolíte jejích ukládání), případně jejich pravidelným mazáním.
– Neposlední záležitostí je i zjišťování všech zařízení, ze kterých jste se na svůj účet přihlásili. Nebo například se dá zjistit, co vše využívají Vaše nainstalované aplikace. To vše google ví a i pro Vás samotné je dobré tyto věci znát. Takovým způsobem můžete nalézt skutečného narušitele Vašeho soukromí.
Google umožňuje zálohovat všechna Vaše data. Také ukládá vše, k čemu Vy máte přístup. To jsou data, se kterými potom mohou pracovat reklamní agentury a mnoho jiných společností.
Pokud si vymažete svůj profil, zůstane spoustu věcí uložených někde v systému. A když někdo ví, kde hledat, mohou se potom dostat na povrch ve chvílích, kdy to čekáte nejmíň. Ať už se tedy jedná o cokoliv, co využíváte, vkládejte obsah s rozvahou, který nebude zbytečně ohrožovat Vás ani Vaše okolí.
Na závěr bych chtěla poukázat na to, že vše se dá částečně omezit a vymazat. Chce to jenom čas a trpělivost. Potom však přijdete i o část své pohodlnosti jako je nemuset si pamatovat hesla, nebo automatické vyplnění adres v e-shopech. Rutinní záležitosti, které nikdo nemá rád. Internet nám především umožňuje zdarma využívat aplikace jako překladače, e-maily, mapy a mnoho dalšího. Proto na tom nehledejte pouze negativa.