Vratič, hrachor a skočec – jedovaté rostliny na naší zahradě

Vratič, hrachor a skočec – opravdu krásné rostliny, díky kterým se zahrada prozáří a vypadá mnohem exotičtěji. Pro nás všechny, ale především pro malé děti, mohou být tyto rostliny nebezpečné. Pro své krásné plody a velká semena totiž lákají k ochutnání. Ale protože jsou jedovaté, měli bychom dávat pozor a nebezpečí raději předejít.

VRATIČ
Tato žlutě kvetoucí rostlina se využívá do suchých vazeb květin. Roste na zahradách i ve volné přírodě.
·         Jedovatá je celá rostlina, protože obsahuje silice, třísloviny a kyseliny.
·         Otrava se projevuje zvracením, průjmem, zúžením zorniček, zduřením rtů a bezvědomím. U těhotných žen může vyvolat potrat.

HRACHOR
Tato oblíbená popínavá letnička se využívá především k dekoraci plotů.
·         Jedovatá jsou především semena, která obsahují aminokyseliny. Otravu ale způsobí až dlouhodobá konzumace semen.
·         Otrava se projevuje celkovou slabostí, sníženou pohyblivostí končetin, někdy může hrozit i smrt.

SKOČEC
Skočec je pěstován jako jednoletá okrasná rostlina. Zajímavá je především pro své dělené načervenalé listy, a plody, které připomínají různobarevné kaštany.
·         Jedovatá jsou především semena, která obsahují jedovaté alkaloidy ricin a ricinin.
·         Otrava se projevuje pálením v ústech, bolestmi hlavy, zvracením, průjmem, závratěmi, křečemi a poškozením jater, sleziny a ledvin. Při vnitřním užití jsou semena smrtelně jedovatá. Pro dospělého člověka je smrtelná dávka 15 až 20 semen, pro dítě již 5 semen. Smrt nastává do jednoho týdne od požití.

·         Využívá se ale také v lékařství a farmacii. Ricinový olej čistí a zbavuje jedovatých látek varem, a využívá se jako projímadlo. Používá se také při výrobě kosmetických přípravků, neboť potlačuje tvorbu vrásek a působí hojivě. Zvláštností je, že v některých zemích ho používají i k přípravě jídel. Ricinový olej je využíván také jako motorový olej do leteckých a jiných motorů, a uplatnění nachází také v jiných odvětvích průmyslu, například v textilním.