Zakrslé plemeno do výběhu pro králíky

Samici nebo samce

Mezi lidmi panuje poměrně rozšířená informace, že stejně jako u koček, i u králíků platí za něžnější a přítulnější zvíře samička. Je prý více čistotná a mazlivá a hlavně neznačkuje. Mnozí chovatelé se však tento zavedený trend snaží vyvrátit a naopak doporučují králičího samce. Proč tomu tak je?
Samičky často trpí tzv. falešnou březostí. V té době jsou nesmírně popudlivé, snaží se stavět hnízda ze své vyškubané srsti, někdy jsou až příliš prchlivé a dokonce agresivní, neboť pochopitelně brání své teritorium.

králík s mrkví
Problémy vyvstávají především tam, kde se s králíky mazlí děti, taková samice je může poškrábat a pokousat a vzniká pak zbytečný stres na obou stranách, děti navíc získají ke zvířátku odpor. Samci naopak náladoví nebývají, rychleji se naučí na toaletu a značkují jen tehdy, pokud je nablízku samice.
černý králíček

Původ zvířátka

Až se budete rozhodovat, odkud si králíčka pořídíte, mějte na paměti doporučení zkušených chovatelů. Vyvarujete se tím mnoha problémům, o kterých mnozí lidé nemají ani tušení.
Především vybírejte do klece a výběhu pro králíky
zvíře z některých chovatelských stanic, kterých je v České republice několik desítek. Lze si vybrat jak plemeno, tak i barvu a typ srsti a pochopitelně velikost. Nemůže se vám pak přihodit, že z malého zvířátka vyroste statný tříkilový macek. Máte zároveň záruku, že je zvíře zdravé a odchované s láskyplnou péčí. Chovatel by vám měl také předvést svůj chov, rodiče mláďat, můžete s ním konzultovat podrobnosti o chovu a může vás upozornit na nějaká úskalí nebo komplikace.
černý králík
Vyhýbejte se raději velkým marketům, kde se prodávají zvířata jako na běžícím pásu a lidé k nim nemají takříkajíc žádný vztah. Velké specializované obchody přistupují k živému tvoru jako ke kusu spotřebního zboží, zdá se to možná přehnané, ale je to poměrně běžná praxe. Králíci, stejně jako morčata, potkani a myši jsou v boxech chováni také jako potrava pro hady a prodavačům je vcelku jedno, kde zvířátko skončí, zda v tlamě ještěra, anebo v některé z domácností jako mazlíček. Velice často se také stane, že králíček zakoupený ve zverimexu do několika dnů uhyne na některou infekční chorobu v důsledku nadměrného stresu a poškození imunitního systému.