Vychytávky pro dům i zahradu

Vtiskněte místu, ve kterém žijete punc něčeho originálního a nezaměnitelného. Upravte si jej k obrazu svému. Popusťte uzdu fantazii. Vymyslete úpravy a instalace, které budou pěkné, potěší oko a budou i praktické.
lavička u stromu
Chodníčky
Vytvořte na své zahradě různé cestičky a chodníčky. Mohou spojovat klidovou a relaxační zónu, se zónou užitkovou a hospodářskou. Mohou vás zavést k rybníčku, nebo k lavičce umístěné u vzdáleného plotu. Chodníčky mohou být originální použitým materiálem. Můžete použít skládané dlaždice, nebo přímo kusy kamenů. Kameny navíc můžete ukotvit použitím betonové výplně. Na stavbu chodníků se dají použít i staré cihly, či jiný použitý stavební materiál. Krásné chodníky vytvoříte i pomocí kotoučů dřeva s příčně řezaných kmenů stromů. Jen si dejte práci s povrchovou úpravou. Dřevo a také staré cihly po navlhnutí hodně kloužou.
Osvětlení
Nejen dům, ale i cestičky po zahradě mohou být osvětlené. Zdi domu i vchodové dveře ozvláštníte vhodnými lucernami. Totéž platí o lucerničkách kolem chodníků. Ty v dnešní době navíc nemusí být napájeny ze sítě a spotřebovávat tak elektrickou energii. Většina těchto světel je napájena akumulátory, které se dobíjejí pomocí solární energie. Zajímavým prvkem zahrady je i jezírko, které osvětluje světlo ponořené pod hladinu. Pokud v jezírku chováte ryby, raději se jich ale neptejte, co si o tom myslí.
závěsné lucerna
Lavičky
Nejen v nejvzdálenějším místě zahrady se dá umístit lavička. Lavičky mohou sloužit jak k odpočinku, tak k relaxaci i meditacím. Zvláště pokud máte ze zahrady výhled na něco pěkného. Lavičky mohou být moderní, vyrobené svépomocí, nebo i ve stylu retro. V každém případě musí ladit s ostatními instalacemi na zahradě.
Plastiky
Pokud si na zahradu umístíte nějakou plastiku, posunete ji o ne jeden level výše. Plastiku si můžete vyrobit sami, pokud máte k sochařství nějaký vztah. Můžete si ji samozřejmě i zakoupit, nebo jako plastiku použít nějakou přírodninu. Může jít o zvláštní říční kámen, nebo třeba o samorost (kořen, či větev stromu). Místo kolem plastiky by mělo být upraveno jinak než další plochy zahrady. Nemusí to být ale nijak náročné. Stačí použít folii, vystřihnout z ní kruh a na něj nasypat štěrk či mulčovací kůru.
Jak vidíte, jde se na zahradě opravdu vyřádit. Chce to jen nebát se a začít.