Příprava zahrady na zimu

Každý, kdo má kolem svého domečku zahrádku, ví, že na zimu je mnoho prací, které se musí udělat, aby na jaře opěr záhonky vykvetly a kolem domu bylo zase krásně. Je to celá věda. Pokud nejsme ti, kteří tuto práci svěří zahradnické firmě, je třeba o tom něco vědět. A kdo neví, měl by se poučit v odborné literatuře nebo od někoho, kdo tyto znalosti má.
řez trávníku
Co s trávníkem?
Ke konci října nastává období, kdy bychom měli naposled posekat trávník. Volíme výšku asi 4 cm, protože nižší inklinuje k promrzání země a vyšší zas bude příhodný k bujení plísní. Pokud si potrpíme na okrasný trávník, použijeme speciální hnojivo s menším obsahem dusíku. Vyšší obsah draslíku zas posílí odolnost rostlin přes zimu.

Jak zalíváme?
I když je sychravo a nezdá se nám, že by bylo sucho, je na místě vydatná zálivka stromů a keřů. Přes zimu si zejména stálozelené keře a jehličnaté stromy udržují vláhu ze zásob a tak jim jí musíme připravit.

Zrytí záhonů
Zrytí záhonků má svoji funkci. Nerovnost povrchu zadržuje vláhu. Půda lépe promrzne a tím se zneškodní škůdci, kteří v zemi přežívají, například vajíčka slimáků.

Co s rostlinami v květníku
Nejlépe uděláme, když je přeneseme na chladné chráněné místo s teplotou kolem 5-8 o C. Ponecháme je s omezenou zálivkou. Tak přečkají zimu bez problému.

Výsadba ovocných stromů
Zakoupené stromky uložte dočasně do vlhké zeminy, než si připravíte půdu. Při nákupu je třeba si rozmyslet, kolik místa zaberou v dospělém věku a podle toho plánovat, kam vysadit. Po vysazení do půdy se seznamte s návodem k pěstování té které odrůdy a podle toho postupujte.
předměstský dům
Ozdobné trávy
Vysoké trávy svažte do snopů provázkem, aby dokázaly odolávat i většímu přívalu sněhu. Trávy neprostříháváme, poškodili bychom tak jejich odolnost proti mrazu a hnilobě. Tuto práci pak uděláme až před létem.

Vidíte, že nemusíme být nutně zahradníci, abychom péči o zahradu zvládli. Stačí si něco o zahradě přečíst, a pokud budeme potřebovat radu, můžeme se zeptat v různých poradnách nebo třeba jen souseda. Hlavní bude láska, s jakou budeme svoji zahrádku hýčkat.