Prázdniny jsou za dveřmi, jaká pravidla nastavit našim dětem?

I když jsou prázdniny dobou odpočinku od povinné školní docházky, neznamená to, že nemohou mít žádná pravidla. Bez pravidel by vám vaše ratolesti mohly snadno zvlčit a v září by nebyli schopni začlenit se do daného systému. Je potřeba stanovit si pravidla , kterými se děti budou řídit.
pláž ostrova
Pravidlem číslo jedna by mělo být pokračování v učení. To, že vaše dítě nemusí momentálně chodit každý den do školy, neznamená, že automaticky musí zavrhnout všechno učení. Ty nejmenší děti by přes prázdniny rozhodně neměly zapomenout číst a psát a proto byste s nimi občas měli napsat nějaký ten pohled nebo dopis z dovolené nebo s ním přečíst alespoň nějakou tu pohádku. Jestliže se navíc vaše dítě učí cizí jazyk, občas byste se jej měli zeptat na nějakou tu frázi a to zejména tehdy, pokud jste na dovolené.
Dalším pravidlem je chození ven. Prázdniny jsou období, kdy se dítě nemá válet pouze u televize, chytrého telefonu nebo počítače. Jako rodiče byste se měli ujistit, že dítě veškerý svůj volný čas netráví ve svém pokoji, kde hraje od rána do večera hry na počítači. Je potřeba, aby šlo ven a to nejen s vámi, ale i se svými kamarády. Můžete navrhnout, aby dítě šlo alespoň jednou za den alespoň na chvíli ven. Jestli máte rodinný dům, mělo by vaše dítě trávit čas venku stejnou dobu, jako doma.
modrý displej
Nebo co takhle zkusit dítěti doporučit, aby si něco přečetlo nebo se učilo něčemu novému? Můžete jej zkusit naučit vyšívat, plést nebo navrhnout procvičení hry na libovolný hudební nástroj.
Posledním důležitým pravidlem je také starost o domácnost. Pokud je dítě doma a nemá nic na práci, pravděpodobně by mohlo mít na starost chod vaší domácnosti. Mohlo by se naučit vařit, péct apod. Co se týká malých dětí, mohly by se naučit venčit psa, mýt nádobí atd.
Je třeba i vaše děti naučit, že každý z nás má určité povinnosti. Nikdo se nemůže pouze bavit a nedělat vůbec nic.