Kamenná koryta na zahradě a co s nimi

Koryta, žlaby anebo napáječky, která jsou vytesána z kamene, sloužily kdysi na krmivo a vodu pro zvířata, která se na místě v hospodářství chovala. Bývají to korýtka jak menší a nízká, tak i několik metrů dlouhé a úzké žlaby, které se používaly ve stájích. K vidění jsou ale i objemné a vysoké napáječky na vodu, které mají někdy obdélníkový tvar a někdy jsou i půlkulaté. Tato koryta bývají vyrobena například z materiálu:
ü  žuly
ü  pískovce
ü  mramoru
ü  dřeva
místo na vodu

Protože je opravdu veliká škoda takováto původní kvalitní koryta a napáječky vyhodit, je tady několik možností, jak je náležitě využít, a to dokonce i ty poškozené.

Kvetoucí truhlíky

Pokud má koryto úzký a obdélníkový tvar, a to právě většina používaných koryt má, je zde jeho ideální použití jako truhlíku na květiny, či jiné rostliny. Mají-li koryta menší tvar, můžeme je postavit přímo ke vstupním dveřím. Dalším vhodným umístěním pro koryta je:
ü  u stěny domu
ü  pod okna
ü  ohraničit jimi před domem terasu s posezením
ü  rozdělit prostor mezi dvorem a zahradou
Než zasadíte rostliny do koryta, je třeba do něj jako spodní vrstvu pod zeminu nasypat kamínky, aby kořínky rostlin nezůstávaly ve vodě.
Pokud má koryto odtokový otvor, je vhodnější podložit jej kamennými sokly, aby nestálo koryto přímo na zemi, a přebytečná dešťová voda mohla z koryta odtékat.
Sázet do koryt můžeme potom rostlinky, které jsou nízké a mají menší kořenový bal, jak trvalky, tak i letničky.
voda pro zvířata

Japonská zahrádka v korytu

Perfektně se v korytech budou vyjímat:
ü  rozličné skalničky
ü  měkké mechy
ü  různé zakrslé jehličnany
 
Máme-li dost fantazie, je možné v korytu vytvořit malou japonskou zahrádku, kde zkombinujeme rostlinky s krásnými kameny a jinými prvky.
Jednou z mnoha možností využití menších koryt na zahradě je také vytvořit z nich praktická ptačí a hmyzí pítka, nebo i mini jezírka.