Jste to, jak jíte

Co patří ke kultuře? Nepochybně umění, literatura, divadlo, filozofie, náboženství, vzdělávání. Ovšem jsou to také plody lidské práce a také určité kulturní zvyky a pravidla.

To, že na chodbě pozdravíme srdečně souseda je znakem naší kulturnosti. Stejně tak to, že například třídíme odpad a přispíváme tu a tam na charitu nebo podporujeme kulturní projekty. Ano, pravidla slušného chování patří mezi kulturní projevy. Bohužel v současné hektické době, kdy je kladen důraz hlavně na výkon a na zisk, se mnoho lidí nezabývá tím, jak je to s jeho chováním. Přitom bychom si měli uvědomit jednu zásadní věc.

Každý, kdo vychovává děti by si měl dělat těžkou hlavu s dodržováním etikety. Pokud to podcení, může se spolehnout na to, že mu to děti jednoho dne vrátí.

Kulturní úpadek ovšem není jen o nedodržování pravidel chování, ale projevuje se to také například v kultuře či barbarství u stolu. Není to totiž pouze o jídle. Je to o chování a konverzaci u stolu a především o určité kultuře prostředí. O tom, jak je upraven stůl, na čem je jídlo podáváno a jaká je úprava jídla.

Pojďme pomyslně navštívit fast food typu Mac Donald´s a restauraci, přičemž cena za jídlo ve fastfoodu rozhodně není výrazně nižší než v restauraci
 burgery s dresinkem

Fastfood

·         Obsluha u pultu, jídlo si sami odnesete na tácku jako v jídelně
·         Nezdravé jídlo připravované z polotovarů
·         Jídlo je servírováno v papírových sáčcích nebo krabicích
·         Nápoje podávány v umělohmotných kelímcích
 focení v restauraci

Restaurace

·         Servírka či číšník Vás obslouží a donesou jídlo a pití až na stůl
·         Bohatá nabídka jídla, které poctivě připraví kuchař z kvalitních surovin
·         Jídlo je servírováno na elegantních talířcích.
·         Nápoje jsou podávány ve skle
 
Fastfood byl míněn původně jako určitá alternativa, nicméně se z něho stal poměrně nebezpečný akulturní trend. Nedovolme mu, aby se usadil v našich životech.