Jaký účel má geotextilie pod bazén

Asi každý bude souhlasit s tím, že stavba bazénu není nic jednoduchého. Snad pouze v případě, že máte malý nafukovací typ, jste ušetřeni velké části starostí. Avšak i tak se musíte potýkat s jeho nafukováním.

Avšak ať už chcete postavit jakýkoliv, vždy se doporučuje dát pod něj geotextilii. A je jedno, jestli se jedná o typ zapuštěný nebo klasicky postavený na zemi. Tento fakt je něco, co mnoho lidí zjistí až tehdy, když bazén začnou stavět. Co to ale vlastně ta geotextilie pod bazén je?

bazen9

V podstatě se jedná o speciální látku, která zde má hned několik účelů. Tím hlavním je zabránění protržení stěny či dna bazénu ostrými kamínky či větvičkami. To je totiž poškození, které lze skutečně jen velmi těžko opravit. Obvykle znamená, že bude potřeba koupit celý nový bazén, či alespoň jeho část. A asi není třeba říkat, že to není levná záležitost.

Dále brání tomu, aby stěnu či dno poškodili živočichové, žijící pod zemí, jako jsou například krtci, myši, ale například i někteří brouci. To by totiž mělo stejný následek, jako protržení zmíněné v předchozím případě. Opět to není něco, co bychom chtěli zažít.

bazen5

Také zabraňuje travním ale i jiným kořenům a kořínkům, aby prorůstaly a uchytily se na stěně bazénu. Postupem času by ji totiž mohly poškodit, zhoršit její vlastnosti, či dokonce protrhnout. V nejhorším případě by i mohly prorůst dovnitř.

Pokud jde o v zemi zapuštěné bazény, důležité je i to, že tato geotextilie pomáhá zpevňovat stěny, čímž zabraňuje jejich sesunutí a tím i zdeformování bazénu. Nehledě na to, že hlína není zrovna nejlehčí materiál, a zdaleka není jisté, zda by materiál bazénu takovou zátěž vydržel.

Je tedy jasné, že se jedná o veskrze užitečnou pomůcku. Rozhodně bychom tedy neměli tento krok opomíjet. Jednak totiž značně prodlouží životnost bazénu a zároveň pomáhá předcházet mnoha možným problémům.