Hold paletám


K tomu, aby se něco dalo přestěhovat z místa na místo, respektive aby se to dalo někam uskladnit, nic speciálního potřeba nebývá. Pokud toho tedy není moc nebo pokud má tím se zabývající člověk dost času a sil, respektive lidí, kteří mu s tím pomohou.
Ovšem to právě popsané rozhodně není případ dopravců, skladníků a nejednou logicky ani výrobců, manipulujících s velkými množstvími menších předmětů. Protože ti by si mohli nohy uběhat, podrážky prošoupat a ruce pomalu až k zemi vytahat, kdyby měli všechno stěhovat z místa na místo kus po kuse.palety na paletách
Někdo takový potřebuje pomoc jménem palety. Proč? Odpověď je jednoduchá. Zkuste si jenom představit, jak by to vypadalo bez nich.

  • Dělník by u stroje vyráběl výrobky a co chvíli by odbíhal s každým kdovíkam do skladu, aby ho tam předal. Taková ztráta času a sil! Taková neefektivita!
  • Skladník by to tam rovnal na sebe. Trvalo by mu to dlouho, byla by to učiněná mravenčí práce a stejně by stěží dosáhl stavu, kdy by byl prostor efektivně využit, vše bylo uklizené přehledně a nehrozilo tomu jakékoliv nebezpečí poškození.
  • Až by nadešel čas poslat to do světa, muselo by se to kus po kuse vynosit na dvůr, nákladní rampu a podobně, tam to vytahat třeba na korbu kamionu, poskládat to tam tak, aby bylo maximálně efektivně využito místo a aby se takový náklad za jízdy nesesunul, nepomíchal nebo dokonce nezničil. To by byla fuška!
  • A kdyby šlo třeba o zboží určené do obchodu nebo materiál na stavbu, to by prodavačky a stavební dělníci nedělali nic jiného, než jenom nosili, na jejich vlastní práci by jim už čas a síla sotva zbyly.

palety a krabice
A kolik jenom dalších situací by mohlo nastat, kdyby neexistovaly přepravní palety!
Ale tyto naštěstí existují. A proto to mají všichni, kdo něco přepravují, skladují nebo s tím jinak manipulují, jednodušší. Oč lépe se přece přemísťuje taková paleta s naskládaným tovarem pomocí nízko- nebo vysokozdvižného vozíku!
A když pak tato paleta není dočasně zapotřebí, dá se jednoduše spolu s ostatními nastavět na sebe. A až do dalšího využití takové uskladněné palety nepřekážejí a nezabírají skoro žádné místo.
Takže by vynálezce takových palet zasloužil ocenění. Od těch, kdo palety používají. Možná i od vás.