Fantom opery

Je to muzikál z roku 1986 od Andrewa Lloyda Webbera, který tento muzikál napsal podle knihy, kterou napsal Ganston Leroux a jenž poprvé vyšla roku 1909. Tento muzikál měl světovou premiéru 9.října roku 1986 v londýnském divadle Her Majesty‘s Theatre, kde se hraje dodnes. Dodnes se také hraje v New Yorku na Brodwayi, poprvé byl v Americe uveden v roce 1988. Jde o nejdéle uváděnou hru na Brodwayi.

 zámecký lustr

Po celém světě ho mohli vidět diváci skoro ve 30 zemích, u nás byl poprvé uveden v roce 2014 v divadle Goja Music Hall. Jde o největší a nejnákladnější muzikál v České republice, náklady přesáhly 75 milionů korun.

 

Vznikla i filmová verze tohoto díla v roce 2004. Jejím režisérem je Joel Schumacher (původně byl oděvním návrhářem) a v hlavních rolích se představili Gerard Butler, Emmy
pulcinella maska

Rossum a Patrick Wilson (Fantom, Christine, Raoul). Byl nominovaný na tři Oskary, bohužel nezískal ani jednoho. Rozpočet tohoto filmy se vyšplhal na 70 milionů dolarů, přičemž se z něj stal nejdražší nezávislý film. Za jeho zrodem totiž nestálo žádné velké filmové studio.

 

Asi nejznámějšími písněmi jsou: THE PHANTOM OF THE OPERA, MUSIC OF THE NIGHT nebo ALL I ASK OF YOU.

 

 

Dílo začíná tím, že 70letý Raoul přijede k pařížskému divadlu, kde se po 1. světové válce koná aukce. Prodávají se tam kousky z divadla. Tu ukáží položku 656, hrací skříňku s opičkou. Raoul a paní Giryová na ni přihazují, vyhrává posledním příhozem Raoul, když se Meg rozhodne, že mu ji nechá. Další položkou je onen slavný lustr, který měl spadnout v divadle, a po kterém měl vypuknout požár. Lustr je zprovozněn elektřinou a zvednut, tady nás to při poslechu písně The Fantom Of The Opera vtahuje do děje, na samý začátek.

 

 

PÁR ZAJÍMAVOSTÍ

·         Získal 3 Oliverovy ceny (Londýn)

·         Získal 7 cen Tony (USA)

·         Po celém světě se prodalo okolo 40 milionů dvojalb.

·         Tento muzikál vidělo přes 100 milionů lidí.

·         Na muzikálu pracuje okolo 120 lidí a v představení se použije celkem 230 kostýmů.

·         V Německu se hrál tento muzikál 15 let, v Japonsku o rok déle.

 

 

Tento muzikál je nejlepším dílem, který jsem viděla. Viděla jsem i přímý přenos z letního divadla z Londýna, přenášela to televizní stanice ČTDéčko, a musím říci, tedy sama za sebe, že jsem neviděla nic krásnějšího.