4 bylinky, které chrání ženské zdraví

Můžete je nasbírat ve volné přírodě nebo si je snadno vypěstovat na své zahrádce. Je to levné, čistě přírodní a ze zkušeností spousty žen, to opravdu pomáhá.

kontryhel obecný

Kontryhel

Je královnou ženských bylinek a má všestranné využití. Reguluje hladinu hormonů a může pomoci při výkyvech nálad v období menopauzy. Pomáhá i při bolestivé či silné menstruaci. Pokud je perioda nepravidelná nebo úplně vymizela, kontryhel může opět pomoci. Mírní také projevy premenstruačního syndromu. Příznivě působí i na ovulaci, proto se doporučuje ženám, které mají problémy s otěhotněním. Kontryhel podporuje uhnízdění vajíčka v děloze a zabraňuje potratu. Léčit může i nemocné vaječníky. Měl by se pít před porodem, protože prý posiluje dělohu. Čaj z této bylinky je vhodné pít i po porodu, napomáhá zhojení všech porodních zranění a stimuluje tok mléka.

Pelyněk

Již staří Řekové tuto bylinku vyzdvihovali a poukazovali její pozitivní vliv na ženské zdraví. Pelyněk mírní pánevní bolesti během menstruace. Přispívá také ke správnému fungování ovulace. Brala-li žena dlouhodobě hormonální antikoncepci a po jejím vysazení menses stále nepřichází, může vyzkoušet léčivou sílu pelyňku.
listů maliníku

Maliník

Čaj z maliníkového listí je jednou z klasik, která spadá do doporučované přípravy na porod. Tento nápoj jej může podle některých studií dokonce urychlit. Rovněž by měl snižovat pravděpodobnost komplikací a možných zákroků během porodu. Protože jeho konzumace může vyvolat kontrakce, měl by se pít až v posledním stadiu těhotenství. Maliníkový čaj by měla pít i žena snažící se o početí, protože zvyšuje šance na uhnízdění vajíčka.
řebříček obecný

Řebříček

Najdeme ho téměř na každé louce. Uctívali ho již keltští druidové. Předchází vzniku myomů nebo zánětu vaječníků. Čaj z řebříčku zmírňuje bolestivost menstruace i intenzitu krvácení. Stejně jako předchozí bylinky zpravidelňuje cyklus a ulehčuje ženám přečkat nepříjemné projevy klimakteria.