Možná, že si také ještě vzpomínáte na dobu nedávno minulou, kdy nebyl příliš velký výběr v oblasti interiérových světelných zdrojů. Možností bylo v podstatě jen pár.
- Nejčastěji jsme měli ve svých interiérech asi klasickou žárovku, která pracovala na principu zahřívání wolframového vlákna.
-
Úředníci v kancelářích si ohřívali svá záda pod blikajícími a často i bzučícími zářivkami.
- Oba tyto světelné zdroje pomalu končí v propadlišti dějin a nahrazují je moderní světla, která mají oproti nim mnoho výhod a vylepšení.
Jednou z možností, kterou můžeme v interiéru využít, je kompaktní zářivka. Tyto zářivky jsou také často označovány jako úsporné žárovky. Z toho je patrné, jaká je jejich hlavní přednost. Své uplatnění nacházejí v obývacích pokojích, ložnicích, dílnách, garážích. Prostě všude, kde je potřeba rozsvítit a přitom ušetřit. Kromě nízké energetické náročnosti je jejich velkou výhodou i dlouhá životnost, která může dosahovat až tisíce hodin.
I světlo může navodit atmosféru
Moderní zářivkové trubice, kombinované s elektronickým předřadníkem, vytvářejí spolu s paticí jeden celek. Běžné žárovkové objímky přijmou patice typu E27 a E14.
-
Jak vybírat vhodnou zářivku?
- Zaměřte se na udávaný příkon, světelný tok a teplotu chromatičnosti.
Zmíněná teplota chromatičnosti vám napoví, jaké světlo bude váš světelný zdroj vydávat.
-
Může být
- zabarvené do modra– chladné světlo vhodné do pracovny anebo koupelny.
- zabarvené do žluta – tyto světelné zdroje najdou uplatnění v obývacích pokojích a ložnicích, kde svým teplým světlem navodí pocit odpočinku a relaxace.
Při nákupu je také vhodné zohlednit úhel rozptylu světla. Dříve žárovky mířily svým světlem do všech koutů.
- Dnes je možné osvítit si pouze část pokoje anebo jen roh místnosti.
- Světelné úhly se mohou pohybovat i do pouhých sto dvaceti stupňů.