Libra klesla a zákazníci si mnou ruce

Turistické agentury oznamují, že brexit a pád měny příznivě ovlivnil turistický ruch. Do země minulý měsíc přiletělo o šest procent lidí více než loni, účel cesty byly vánoční nákupy. Proč přiletěli? Kvůli nižším cenám.
vyvažování libry
Lidé jezdí na výlet do pošmourného Londýna nebo technického Manchesteru za vánočními nákupy.

Nejvíce lidí míří do:
1.       Londýna
2.       Bristolu
3.       Birminghamu
4.       Manchesteru
5.       Liverpoolu

Pozitivní vliv brexitu
Brexit byl velmi pozitivní v tom smyslu, že klesla měna a lidé přiletěli utratit peníze sem. Je to velmi pozitivní a nevídaná věc, která se v Británii ještě nestala. Británie je zvyklá na největší návštěvnost a turistickou obci ze strany Ameriky, ta Evropská není tak velká, zvláště ne v zimních měsících. Evropané preferují Francii, Německo ale také Polsko. Severské země nejezdí na nákupy jinam než mezi sebou, a to hlavně Norové a Finové, kteří nejčastěji jezdí na nákupy do Švédska.

Kolik zde turisté utratí?
Běžně turisté v Anglii a Britském království utratí dohromady téměř tři a půl miliardy liber ročně. Vzhledem k poklesu měny by to letos mohlo být více než loni, doufají statistikové. Avšak má to i obrácenou stranu mince – ve chvíli, kdy se Britové vypraví do Evropy nebo Ameriky, zjistí, jak moc jejich měna skutečně poklesla, to už takové pozitivum nebude.
temže londýn
–          Libra stále klesá
Měnový deficit se ještě stále neustálil a nejspíš bude klesat i nadále, což jenom podpoří turismus a fakt, že lidé budou do Británie létat ze stále vzdálenějších koutů. Dokonce i Češi se chystají na Vánoční trhy a nákupy do Londýna nebo do Manchesteru, a to alespoň na víkend, potvrdily to české agentury. Nejde o nikterak výrazný posun nahoru, speciální letadla se povolávat nemusejí, ale i tak je to navýšení oproti minulému roku v téže době.

–          Improvizovaná dovolená
Několik Američanů se tak vydává na nákupy přes oceán s tím, že už tu byli před lety, nyní se navíc nemusí bát tak velkého rozdílu mezi dolarem a librou, který se většinou pohyboval mezi patnácti až dvaceti korunami, v dobách, kdy byla libra nejsilnější, převyšoval hodnotu dolaru až dvojnásobně. Momentálně je dolar na dvaceti čtyřech korunách a libra na jednatřiceti českých korunách – rozdíl mezi dolarem a librou je tedy snad na historickém minimu.

3.3/5 - (3 votes)